تاریخ : پنجشنبه 18 مهر 1392 | 06:11 ب.ظ | نویسنده : مهدی استقلالی
روایتی از آخرین فینال آسیایی آبی ها با ناصرخان و پاسخ به جوسازی چند روز اخیر

شبی كه ناصرحجازی در تهران نایب‌قهرمان آسیا شد، صدهزار هوادار استقلال به جای ترك استادیوم ماندند و با چشم گریان اسم او را فریاد زدند. فریم ماندگاری كه بغض هواداران استقلال را شكست وقتی بود كه ناصر حجازی از ناراحتی مفرط فاصله دو ابروی خود را گرفت و روی زانو نشست؛ هواداران با گلوی گرفته و خش‌دار از اصغر حاجیلو خواستند كه سرمربی محبوب‌شان را سمت آنها ببرد؛ «اصغر ناصر رو بردار و بیار.»

حاجیلو ولی جرات نزدیك‌ شدن به حجازی را نداشت و با دست به هواداران استقلال واكنش نشان داد كه معذور است. تنها كسی كه به حجازی نزدیك شد مهدی خبیری بود. حجازی با حركات دست و با اشاره به زمین بازی، یكی یكی موقعیت‌های گلی را كه استقلال از دست داده بود برای خبیری شمرد. یكی از توپ‌ها را از دو قدمی، علی موسوی به‌جای دروازه خالی به آسمان فرستاده بود! یكی دو توپ دیگر به تیر دروازه خورده بود! تاماكی، دروزاه‌بان جوبیلو، مثل روزهای اوج حجازی كركره دروازه را دو قفله پایین كشیده بود!

شب عجیبی بود. توپ‌های استقلال گل نشد و جوبیلو ایواتای ژاپن كه فراتر از تیم‌های آن‌روز آسیا بود، جام را برد.

«استقلال حجازی» تك به تك بازیكن ستاره و درجه یكی نداشت اما تیم درجه یكی بود. ناصر حجازی از بازیكن‌های جوان و متوسط و تعدادی از قدیمی‌های تیم، استقلالی ساخته بود كه در لیگ ایران شكست‌ناپذیر بود. [استقلال فصل77-76 بدون شكست بود و تنها شكست این تیم وقتی بود كه بعد از مسجل‌شدن قهرمانی، حجازی برای مسابقه با ذوب‌آهن، تیم را به دستیارش امیر قلعه‌نویی سپرد و خودش به اصفهان نرفت. ]

استقلال حجازی فقط یك بازیكن ملی داشت و مثل تیم امروز امیر، تیم كارلوس‌كی‌روش و تیم راه‌یافته به جام‌جهانی را تمرین نمی‌داد. تیم حجازی به جای آنكه برای بازی‌های آسیایی تقویت شود به اصرار فتح‌الله‌زاده و به بهانه بودجه نداشته باشگاه، بازیكن‌هایی كلیدی مثل پاشازاده، منصوریان، سرژیك تیموریان و داریوش یزدانی را ترانسفر كرد تا استقلال با وجود میل سرمربی‌اش [به گواهی آرشیو] از معدود ستاره‌ها هم خالی شود! با این‌حال با اقتدار و با پشت سرگذاشتن نیروی‌هوایی عراق، العین امارات، الهلال عربستان و دالیان چین به فینال باشگاه‌های آسیا رسید.


اصل قیاس «ناصر حجازی» با امیر، با هر بهانه‌یی، غلط است. 

اما چیزی كه این‌روزها به اسم واكاوی استقلال بحث برخی از روزنامه‌های ورزشی، چندتایی از صفحه‌های فیس‌بوك، اطرافیان امیر و مقصود مصاحبه‌های شخص امیر است - اگرچه از منظر گمراه‌كردن ذهن مخاطب و توجیه هواداران استقلال قابل درك است- اما جز مصادره به مطلوب تاریخ و قلب حقیقت گذشته نیست. 

عیار محبوبیت بی‌قیمت است و با روایت‌های نو روا و خریدنی نمی‌شود

گلی به جمال اوج نیــوز ...تودهنی خوبی بودساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic