تبلیغات
استقلال قهرمان - سومین ستاره؛ خیلى دور، خیلى نزدیک!

تاریخ : دوشنبه 24 تیر 1392 | 10:17 ب.ظ | نویسنده : مهدی استقلالی
esteghlal92

سومین ستاره؛ خیلى دور، خیلى نزدیک!


اختصاصی آبیته- لیگ سیزدهم فصل مهمى براى استقلال است؛ فصلى که مى تواند سومین ستاره را بر پیراهن این تیم حک کند. با این وجود سوال این است که استقلالِ جدید، با خرید هاى تازه اش تا چه اندازه مى تواند به استقلال براى دست یابى به این مهم کمک کند؟

تیمى که پایه و اساس تیم ملى در سه بازى اخیر بود و توانست به جمع هشت تیم برتر آسیا بپیوندد در نقل و انتقالات تغییراتِ مهم و زیادى داشت. از دست دادن بازیکنانى چون مجتبى جبارى و على حمودى، مهم ترین تغییراتى بود که ترکیب و حتى سیستم این تیم را نیز تغییر خواهد داد.

على حمودى که زوج خوبى را با خسرو حیدرى در جناح راست ساخته بود و این دو پایه گذار بیشترِ گل هاى استقلال بودند، دیگر کنارِ حیدری بازى نخواهد کرد. حالا سوال اینجاست که خسرو حیدرى فصل بعد در دفاع راست بازى خواهد کرد یا هافبک؟ رفتن خسرو به دفاع راست کارى است که به نظر بعید مى آید، چرا که پس از رفتن جبارى، استقلال بازى ساز خوبى ندارد و بازى کردن خسرو حیدرى در پست هافبک و استفاده از زوجِ حیدرى- منتظرى (کارى که بارها فصل قبل و هم چنین در دو بازى آخر تیم ملى انجام شد) مى تواند به نقع استقلال باشد و این تیم همچنان به جناح راست خود اتکا کند.

نکته دیگرى که باید این فصل به آن توجه شود ایجاد توازن بین جناحین است. احتمال جدایى پژمان منتظرى در نیم فصل دوم وجود دارد و بعد از رفتن او، اگر استقلال نتوانسته باشد این توازن را ایجاد کند در نیم فصل دوم به مشکل بر مى خورد؛ چرا که پیدا کردن زوج بهترى براى خسرو حیدرى در جناح راست، نیاز به زمان زیادى دارد و آن وقت است که جناح چپِ قوى به کار این تیم مى آید. اگر استقلال توانسته باشد توازن را میان جناحین ایجاد کند، مى تواند از جناح چپش نیز استفاده کند و مقدارى از بارى که جناح راست متحمل شده کم کند تا این تیم مانند فصل قبل، تنها به این جناح متکى نباشد. خرید پژمان نورى و نیکبخت واحدى نیز در همین راستا انجام شد. استفاده از نورى، نیکبخت و بیگ زاده ى ملى پوش و ایجاد هماهنگى میان این بازیکنان، به سود استقلال است.

مسئله مهم دیگرى که این فصل براى استقلال مهم است، بالا بردن آمار گلزنى است. حالا که این تیم جبارى را از دست داده، مطمئنا بیشتر به سانتر از جناحین وابسته مى شود و این یعنى نیاز به مهاجمى سر زن. محمد قاضى گزینه خوبى براى این پست است. بازى کردن قاضى، برهانى، مجیدى و نظرىِ جوان، همان چیزیست که استقلال نیاز دارد؛ خط حمله اى شامل یک سر زن، یک بازیکن سرعتی، یک بازیکن با تجربه و یک بازیکن با انگیزه. درست همان ویژگى هاى این چهار بازیکن.

استقلال این فصل تغییرات زیادى داشت؛ شاید این مهم، نیازمندِ هماهنگى بیشترى میان بازیکنان است، اما داشتن خط دفاعى مستحکم و خط حمله اى ایده آل، به این هماهنگى ها سرعت می بخشد و رسیدن به قهرمانى آسیا چیزى نیست که براى این تیم دست نیافتنى باشد.